İslami Eğitim

Ummu'l-Ala El-Ensariyye (R.Anha)

İslami Eğitim/Ummu'l-Ala El-Ensariyye (R.Anha) => O, Rasûlüllah (S.A.V) Medine'ye geldiğinde müslüman olmuş ve bey'at etmiştir. Harice İbn Zeyd İbn Sabit'in annesidir. Umu'l-Ala' şöyle anlatır:

Gönderen Konu: Ummu'l-Ala El-Ensariyye (R.Anha)  (Okunma sayısı 1146 defa)

GizEmLiyAzaR

• Administrator
  • Onursal Üye
  • *
  • Rep Puanı: 1009
  • Bu Gün Allah İçin Ne Yaptın ?
    • GizEmLiyAzaR
: Ocak 24, 2008, 08:26:40 ÖÖ

O, Rasûlüllah (S.A.V) Medine'ye geldiğinde müslüman olmuş ve bey'at etmiştir. Harice İbn Zeyd İbn Sabit'in annesidir.

Umu'l-Ala' şöyle anlatır:

—Muhacirler kura ile Ensar arasında taksim edilmişti. Bizim ailenin payına da Osman İbn Maz'un düşmüştü. Biz Osman'ı misafir ettik. Fakat Osman vefat etti. Onu kendi elbiseleriyle kefenledik. Ra­sûlüllah (S.A.V) bize geldi. Ben: Ebu Saib! Allah sana rahmet etsin. Senin hakkında bildiğim ve bu cemaate bildirmek istediğim şudur: Sen Allah Ta'âlâ'nm (ahîret âleminde) kerem ve inayetine mazhar ol­muş bir zatsın, dedim. Bunun üzerine Rasûlüllah : Allah Taâla'nın bu ölüye ikram ve inayet buyurduğunu nerden biliyorsun? dedi. Ben de şöyîe cevap verdim: Yâ Rasûlellah: Babam, anam sana feda olsun! Al­lah, (bu imanlı, itaatkâr kuluna ikram etmez de) ya kime ikram eder? dedim. Bu defa da Rasûlüllah: Osman İbn Maz'un ölmüştür. Ben de bu ölü için hayr ve saadet umarım. Allah'a yemin ederim ki, ben, Allah'­ın bir Peygamber'! iken bana (ve size yarın) Allah tarafından ne mua­mele edileceğini bilemem, buyurdu.

Ummu'l-Alâ el-Ensariyye bir rüya gördü. Rüyasında, Osman ibn Maz'un'a ait bir pınar görmüştü.. Uyanınca Rasûlüllah'a gelip rüyasını anlattı. Rasûlüllah (S.A.V) :

—İşte o, Osman İbn Maz'un'un amelidir, buyurdu.

Ummu'l-Alâ el-Ensariyye Hayber'e Rasûlüllah'la birlikte gitmiş­tir.. Ummu'l-Alâ hasta olunca Rasûlüllah (S.A.V) onun ziyaretine gi­derdi. [1]

--------------------------------------------------------------------------------
KAYNAK

[1] Abdulaziz eş-Şennavi, Sahabe Hayatından Tablolar (Hanım Sahabiler), Uysal Kitabevi: 543.

GizEmLiyAzaR.com İlkeleri

* Sitemizden Gereksiz Her Konu Silinecektir...(Bu Konuda Herkezin Olgun Davranmasını Rica Ediyorum...)

* Lütfen Birbirmize Karşı Hitabımız Daha Düzeyli olsun ... (Aşırı Samimilik Sevgi Ve Saygıyı Öldürür)

* Dikkat!!!-[Kaynaksiz Açilan Her Dini Konu Uyarısız Silinecektir]-!!! GizEmLiyAzaR

* Büyükler Sevgisini Küçükler Saygısını Eksik Etmesin Lütfen...

* Birbirinizi Küstürecek,Üzecek,Nefis için Tartışmaya Sürecek Her Şeyden Kaçının...

* İnsan Ahlakını Bozacak Her Türlü Konu Ve Düşüncülerden Uzak Durunuz...

* Sitemizde Siyaset Yapılması (İster Sağ Yönlü ,İster Sol Yönlü ) Yasaktır !!!

* Sitemizde Din,Dil,Zenci,Beyaz,ASyalı,Avrupalı,Fakir,Zengir,SAğ Taraf,Sol Taraf...

* Sitemiz de Büyük Öğretim Görevlileri bulunmaktadır Ve Takip Edilmedktedir Saygımızı Eksik Etmeyelim....

* Konu Açmadan Önce O konunun Var olup olmadığını kontrol Edelim...

* Mesajlara yprup yaptığınızda unutmayınki Bunu Birileri Okuyor Bunu iyi Düüşünün...

* Lütfen Yorum Yapınız Yorumcuk Yapmayınız...

* Sitemizde Küfür Ban Sebebidir!!!

* Bir bayanın Erkeğe asılması Bir Erkeğin Bayana Rahatsız Edici Sözler Söylemesi Ban Sebebidir...

* Şunu Hiç Bir zaman Unutmayalım Burasi Gönüllerin Bir olması İçin Kurulan Hizmet Sitesi (Günah Sitesi Değil)