İslami Eğitim

Cimrilik

İslami Eğitim/ Cimrilik => Kalbin huzurunu bozan manevi hastalıklardan birisi de cimriliktir. Cimrilik Allah-u Zülcelal’in vermiş olduğunu, insanlardan esirgemek, ihtiyacı

Gönderen Konu: Cimrilik  (Okunma sayısı 1802 defa)

İlahiyat

• Grup İlahiyat
  • Onursal Üye
  • *
  • Rep Puanı: 63
: Aralık 11, 2007, 12:46:21 ÖS
Kalbin huzurunu bozan manevi hastalıklardan birisi de cimriliktir. Cimrilik Allah-u Zülcelal’in vermiş olduğunu, insanlardan esirgemek, ihtiyacı olanlara vermemektir. Allah-u Zülcelal bir ayet-i kerimede şöyle buyurmuştur:

“Allah’ın lütfundan kendilerine verdiğinden cimrilik edenler, sakın bunu akıllı bir iş sanmasınlar. Aksine bu kendileri için bir kötülüktür. Onların cimrilik ettikleri şey, kıyamet gününde boyunlarına dolanacaktır.” (Al-i İmran; 180)

Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem de bir hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur:

“Cimrilik, kökü cehennemde olan ve dalları dünyaya sarkan bir ağaçtır. Bu dallardan birine tutunan bir kimseyi, bu dallar onu cehenneme çeker. Cimrilik yapan cennete giremez.” (Tirmizi)

Cimrilik Allah-u Zülcelal’in gazabına sebeb olan çirkin bir sıfattır.  Sahibini hem dünyada hem ahirette perişan eder. Şunu unutmamak lâzımdır ki; insan, kıyamet gününde ancak yaptıklarının karşılığını alacaktır. Hayır yapmışsa hayırla karşılaşacak, şer yapmışsa şer ile karşılaşacaktır...

Emo

• EmO
  • Çalışkan Üye
  • Rep Puanı: 55
Yanıtla #1 : Aralık 13, 2007, 12:17:36 ÖS
Teşekkürler paylaşım için..

grinch1987

• Çalışkan Üye
  • Rep Puanı: 33
Yanıtla #2 : Aralık 18, 2007, 12:18:59 ÖÖ
paylasım ıcın tesekkurler emegıne saglık
İmza Atmasını Bilmiyorum Parmak Basabilirim ?