İslami Eğitim

Kendini Beğenmek ve Başkalarına Hor Bakmak

İslami Eğitim/Kendini Beğenmek ve Başkalarına Hor Bakmak => Ebu Hureyre (Radıyallahu Anh)'den rivayet edilen hadis-i Şerifte Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem) şöyle buyurmaktadır:  

Gönderen Konu: Kendini Beğenmek ve Başkalarına Hor Bakmak  (Okunma sayısı 1841 defa)

İlahiyat

• Grup İlahiyat
  • Onursal Üye
  • *
  • Rep Puanı: 63
: Aralık 11, 2007, 12:43:40 ÖS
Ebu Hureyre (Radıyallahu Anh)'den rivayet edilen hadis-i Şerifte Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem) şöyle buyurmaktadır:

"Mü'min mü'minin kardeşidir. Kardeşine zülum yapmaz, hakaret etmez, hakir görmez. Kişiye şer olarak kardeşini hakir görmesi yeter." (Müslim)
Ey Nefsim!
Sana ne oluyorda kendi kusurlarını görmüyorsun, mümin kardeşlerinin kusurlarını görerek kendini onlardan üstün sanıyorsun.
Hor baktığın yada kötü dediğin insanların zahiri ne kadar kötü olursa olsun, onların hakikatını ve kalplerini Allah biliyor. Belkide hor gördüğün insan amel olarak, ahlak olarak senden daha üstündür. Sen yarın Allah'ın huzurunda rezil rüsvay olurken belkide hor gördüğün kardeşin yapmış olduğu salih amelleri nedeniyle mutlu ve huzurlu olacak.
Ey Nefsim! Akıllı ol, tevbe et ve insanlara kötü gözle bakma. Unutma sende bu hata ve günahlar bulunduğu sürece belkide insanların en adisi ve alçağı sensin.

grinch1987

• Çalışkan Üye
  • Rep Puanı: 33
Yanıtla #1 : Aralık 18, 2007, 12:19:56 ÖÖ
paylasım ıcın tesekkurler emegıne saglık
İmza Atmasını Bilmiyorum Parmak Basabilirim ?