İslami Eğitim

Dargın Durmak

İslami Eğitim/Dargın Durmak => Ebu Huraşi-s Selemi (Radıyallahu Anh)'den rivayet edilen hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem) şöyle buyurmaktadır:

Gönderen Konu: Dargın Durmak  (Okunma sayısı 1741 defa)

İlahiyat

• Grup İlahiyat
  • Onursal Üye
  • *
  • Rep Puanı: 63
: Aralık 11, 2007, 12:43:08 ÖS
Ebu Huraşi-s Selemi (Radıyallahu Anh)'den rivayet edilen hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem) şöyle buyurmaktadır:

"Kim bir kardeşiyle bir sene kadar dargın kalırsa, o kardeşinin kanını dökmüş gibidir." (Ebu Davud, Beyhaki)
Enes bin Malik (Radıyallahu Anh)'den rivayet edilen hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem) şöyle buyurmaktadır:
"Birbirinize buğz etmeyin. Birbirinize kıskançlık etmeyin. Birbirinize sert davranmayın. Ey Allah'ın kulları kardeş olun.
Bir müslümana üç gün üç geceden fazla dargın durması helal değildir. Ve iki dargın müslüman karşılaştığında ilk önce selam veren en hayırlı olandır." (Buhari, Taberani, Nesai)
Ebu Hureyre (Radıyallahu Anh)'den rivayet edilen hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem) şöyle buyurmaktadır:
"Cennet kapıları pazartesi ve perşembe günleri açılır Allah'a şirk koşanlar hariç bütün kullar affedilir, fakat bir kişi vardır o affedilmez.  O da mü'min kardeşi ile dargın olan kimsedir. Denildi ki bunlar barışıncaya kadar bekletilir." (Müslim, Ebu Davud, Tirmizi, İbn-i Mace)
Ey Nefsim!
Nefs ve şeytana uyarak birbirleriyle dargın olanların halini dinledin, bunları iyi düşün. Allah-u Zülcelal bir kulu affetmez ise o kulun hali ne olur. Allah bütün kulları af ve mağfiret ediyor ama dargınları affetmiyor ve meleklerine; 'Bakın onlar barışana kadar onlara af yoktur' diyor.
Bunun için dargınlıklara müsaade etmememiz ve Allah'ın rızasını kazanabilmek için kardeşlerimizle iyi geçinmemiz lazımdır.

grinch1987

• Çalışkan Üye
  • Rep Puanı: 33
Yanıtla #1 : Aralık 18, 2007, 12:19:26 ÖÖ
paylasım ıcın tesekkurler emegıne saglık
İmza Atmasını Bilmiyorum Parmak Basabilirim ?