İslami Eğitim Platformu

Aile ve Çocuklarımızdan Sorumluyuz

İslami Eğitim Platformu/Aile ve Çocuklarımızdan Sorumluyuz => Abdullah bin Ömer (Radıyallahu Anh) 'den rivayet edilen bir hadis-i şerifte, Peygamber Efendimiz (S.A.V)  şöyle buyurmaktadır: "Uyanık olun

Gönderen Konu: Aile ve Çocuklarımızdan Sorumluyuz  (Okunma sayısı 1149 defa)

İlahiyat

• Grup İlahiyat
  • Onursal Üye
  • *
  • Rep Puanı: 63
: Aralık 10, 2007, 12:33:34 ÖS
Abdullah bin Ömer (Radıyallahu Anh) 'den rivayet edilen bir hadis-i şerifte, Peygamber Efendimiz (S.A.V)  şöyle buyurmaktadır: "Uyanık olun hepiniz çobansınız, hepiniz çobanlığınızdan sorumlusunuz." (Buhari, Müslim, Tirmizi, Ebu Davud)

Emir: İnsanlar üzerinde çobandır ve insanlardan sorumludur. Aile Reisi: Kendi evindekilerin çobanıdır ve onlardan sorumludur. Kadın: Kocası, çocukları ve kendinden sorumludur.

Ey Nefsim!

Bu hadis-i şeriften anlaşıldığına göre, herkes yeri ve konumuna göre sorumludur. Onun için insan yarın mahşerde bu sorumluluklarının hesabı sorulurken vereceği cevapları iyi düşünüp ona göre sorumlu olduklarına sahip olması gerekmektedir.

Ey Nefsim!

Sende evlatlarından, hanımından ve senin sorumluluğunda bulunanlardan mesulsün. Evlatlarına Allah-u Zülcelal'in yolunu Rasulullah (S.A.V)  Efendimiz'in sünnetini anlatmak ve yaşatmak zorundasın.

Onlar senin sürün ve sen onların çobanısın. Eğer Allah-u Zülcelal'in huzurunda onlardan sorumlu kalmak ve kendi günahların ve hataların yetmiyormuş gibi birde onların hata ve günahlarından sorumlu olmak istemiyorsan, ilk önce kendinden başlamak üzere, Allah'ın emir ve nehiylerini aile efradınla birlikte uygulamanın yollarını ara.

Unutma kurtuluş Allah-u Zülcelal'in yanındadır ve bir gün O'na döneceksin.

Emo

• EmO
  • Çalışkan Üye
  • Rep Puanı: 55
Yanıtla #1 : Aralık 13, 2007, 01:18:19 ÖÖ
Teşekürler paylaşım için..

grinch1987

• Çalışkan Üye
  • Rep Puanı: 33
Yanıtla #2 : Aralık 17, 2007, 03:10:36 ÖS
paylasım ıcın teskkurler emegıne saglık guzel bır calısma
İmza Atmasını Bilmiyorum Parmak Basabilirim ?