İslami Eğitim Platformu

Aile Hayatı

İslami Eğitim Platformu/Aile Hayatı =>    Allah-u Zülcelal ayet-i kerimede şöyle buyurmuştur:            "Erkekler, kadınlara hakimdirler. Çünkü Allah, kimini kiminden üstün

Gönderen Konu: Aile Hayatı  (Okunma sayısı 1285 defa)

İlahiyat

 • Grup İlahiyat
 • Onursal Üye
 • *
 • İleti: 2421
 • Rep Puanı: 63
: Aralık 10, 2007, 12:33:06 ÖS
   Allah-u Zülcelal ayet-i kerimede şöyle buyurmuştur:            "Erkekler, kadınlara hakimdirler. Çünkü Allah, kimini kiminden üstün kılmıştır. Erkekler, mallarından harcamaktadırlar. İyi kadınlar, itaatkar olanlar ve Allah'ın korumasını emrettiği şeyleri, kocalarının bulunmadığı zamanlarda koruyanlardır."  (Nisa; 34)

       Hz. Peygamber (S.A.V)  hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur: "Kadının hayırlısı, kendisine baktığın zaman sana sevinç veren, emrettiğin zaman itaat eden, kendisinden uzak kaldığın zamanlarda da, malını ve kendisini koruyan kadındır."  (Hakim)

       Allah-u Zülcelal başka bir ayet-i kerimede şöyle buyurmuştur: "Ey iman edenler! Kadınlara iyilikle muamelede bulunun. Eğer onlardan hoşlanmazsanız, olabilir ki, Allah hoşunuza                  gitmeyen bir şeyde, çok hayır yaratmıştır."  (Nisa; 19)

       Kays bin Sa'd radıyallahu anh şöyle anlatmıştır: Hire'ye gittim ve oradaki halkın hükümdarlarına secde ettiklerini gördüm. Bunun üzerine, Hz. Peygamber (S.A.V)   kendisine secde edilmeye daha layıktır diye düşündüm. Hz.            Peygamber (S.A.V)  'e gelerek: "Ben Hire'ye gittim. Onların hükümdarlarına secde ettiklerini gördüm. Sen ise secde edilmeye onlardan daha layıksın." dedim. Hz. Peygamber (S.A.V)   : "Eğer benim kabrime uğrayacak olsaydın ona secde eder                  miydin?" diye sordu. Ben de: "Hayır!" deyince, Hz. Peygamber  (S.A.V)  : "Böyle yapmayınız. Eğer bir kimsenin bir kimseye secde etmesini emretseydim, kadınların kocalarına secde etmelerini emre-derdim. Çünkü Allah, erkeklere kadınlar üzerinde birçok haklar  vermiştir." (Ebu Davud) buyurarak, kocanın kadın üzerindeki hakkının ne kadar büyük olduğunu beyan etmiştir.

       Hz. Peygamber (S.A.V)  hem başka bir hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur: "Mü'min bir erkek, mü'mine bir kadına kızıp darılmasın. Eğer onun bir huyundan hoşlanmazsa, başka huyundan memnun kalabilir." (Müslim)

       Kadının, kocasının kendisi ile meşgul olmasını istemesi hakkıdır. Bunu devamlı ister. Buna ruhen muhtaçtır. Onun için erkek; sevgi, nezaket, ünsiyet, ikram, ihsan, şefkat ve merhamet gibi güzel İslam ahlakını, hiç esirgemeden ailesine göstermelidir. Bunlar ünsiyetin şartlarından, saadetin anahtarlarındandır. Olur olmaz şeylerde kadına darılmak, konuşmamak İslam dininde men edilmiştir.

       Ka'bü'l-Ahbar radıyallahu anh'ın belirttiğine göre; kıyamet günü kadının ilk sorguya çekileceği namaz, ondan sonra da koca hakkıdır. Katade radıyallahu anh'ın  anlattığına göre, Hz. Peygamber    (S.A.V)  , Mina'da verdiği hutbede şöyle  buyurmuştur: "Ey insanlar! Nasıl sizin eşleriniz üzerinde haklarınız varsa, onların da sizin üzerinizde hakları vardır. Sizlerin onlar üzerinde ki haklarının başlıcaları: Onların yatağınıza başkalarını uğratmamaları, hoşlanmadığınız kimseleri eve almamaları ve delille ispatlanmış bir fuhuş işlememeleridir. Eğer böyle bir şey yaparlarsa, Allah onların bir yerlerini kırmadan dövmenizi helal kılmıştır. Onların sizin üzerinizde başlıca haklarına gelince: Gelenekler üzerine giyimlerini ve geçimlerini sağlamanızdır." (Müslim, Tirmizi)

       Onların hukukları çoktur. Bunlardan bir kaçı, onlara güzel ahlakla davranmak, onların eziyetlerine tahammül etmek, onlara rahm  (merhamet) yapmaktır. Çünkü onların akılları biraz noksandır.

       Onların eziyetlerine katlanmak lazımdır. Hz. Peygamber             sallallahu aleyhi ve sellem hanımlarının eziyetlerine katlanmıştır. Ashab-ı kiramlar da böyle idiler. Anlatıldığına göre adamın biri bir gün karısını şikayet etmek için Hz.Ömer radıyallahu anh'a baş              vurmak istedi.

         Fakat halifenin kapısına varınca eşi Ümmü Gülsüm    radıyallahu anha'nın Hz.Ömer'e karşı laf yetiştirdiğini duydu. Bunun üzerine içinden: "Ben halifeye eşimi şikayet etmeye geldim, ama onun başında da aynı bela var." diyerek geri döndü. Bu arada Hz. Ömer kendisini görüp geri çağırdı ve isteğinin ne olduğunu sordu. Adam da: "Ben sana eşimi şikayet etmeye geldim, fakat senin eşinin söylediklerini duyunca şikayet etmekten vazgeçerek geri döndüm." dedi. Bunun üzerine Hz. Ömer adama şöyle dedi: "Eşimin söylediklerine göz yumuyorum. Çünkü üzerimde şu hakları vardır:

1-) O cehennemle benim arama gerilmiş bir perdedir, onun sayesinde gönlümü haramdan uzak tutuyorum.
2-) Ben dışarı çıkınca o evimin bekçisi ve malımın çobanı oluyor.
3-) O benim çamaşırcımdır, elbiselerimi yıkıyor.
4-) O çocuklarımın müşfik (yumuşak) bakıcısı ve koruyucusudur.
5-) O benim ekmeğimi ve yemeğimi pişirmektedir.

       Bunun üzerine adam: "Bu hakların aynısı benim de üzerimde olduğuna göre senin göz yumduklarına ben de göz yummalıyım." dedi.

       Lokman-ı Hekim şöyle demiştir:

       "Akıllı olan kişiye yaraşan şudur: Ailesinin yanında sabi (küçük çocuk) gibi olmalı. İnsanlar arasında ise adam gibi   bulunmalı."

       Bir koca hanımının gönlünü hoş etmelidir. Ama onun islam dinine aykırı olan isteklerini yerine getirmemelidir. Yani hanımının hevai nefsten olan isteklerine uymamalıdır. Onun için denilmiştir ki, insan hanımının kölesi olmamalıdır. Yani onun islam dinine aykırı olan hevai isteklerini yerine getirmemelidir.

       Ve onların nafakasına da dikkat etmek lazımdır. Yani nafakasını en az ne de itidalden (normalden) çok yapmamak lazımdır.

       Karı ve koca, birbirlerine karşı vazifelerini yerine getirirlerse hem dünyada hem de ahirette cennette gibi mutlu olacaklardır. Hz. Peygamber (S.A.V)  hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur: "Sizin en hayırlınız hanımına karşı en iyi olandır." (Tirmizi, İbn Mace)

       İbn-i Ömer radıyallahu anh'ın rivayet ettiğine göre, Hz.   Peygamber  (S.A.V)  şöyle buyurmuştur: "Hepiniz çobansınız, raiyetinizden (güttüklerinizden) sorumlusunuz." (Buhari, Müslim, Tirmizi, Ebu Davud)Emo

 • EmO
 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 1088
 • Rep Puanı: 55
Yanıtla #1 : Aralık 13, 2007, 01:18:35 ÖÖ
Teşekürler paylaşım için..


grinch1987

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 1418
 • Rep Puanı: 33
Yanıtla #2 : Aralık 17, 2007, 03:10:25 ÖS
paylasım ıcın teskkurler emegıne saglık guzel bır calısma
İmza Atmasını Bilmiyorum Parmak Basabilirim ?