İslami Eğitim

İftarda 'birkaç çeşit yemek' hüznü

İslami Eğitim/İftarda 'birkaç çeşit yemek' hüznü => Abdurrahmân bin Avf (r.a)’ın oruçlu olduğu bir gün, iftar sofrasına birkaç çeşit yemek konulunca gözyaşları içinde şöyle dedi: Cennetle müjdelenen

Gönderen Konu: İftarda 'birkaç çeşit yemek' hüznü  (Okunma sayısı 3630 defa)

Rana

  • Bayan Moderator
  • Yeni Üye
  • *
  • İleti: 80
  • Rep Puanı: 0
: Ekim 07, 2012, 02:07:47 ÖS
Abdurrahmân bin Avf (r.a)’ın oruçlu olduğu bir gün, iftar sofrasına birkaç çeşit yemek konulunca gözyaşları içinde şöyle dedi:

Cennetle müjdelenen 10 sahabeden biri olan Abdurrahmân bin Avf (r.a)’ın oruçlu olduğu bir gün, iftar sofrasına birkaç çeşit yemek konulmuştu. O bundan müteessir oldu ve gözyaşları içinde şöyle dedi:

"Mus’ab bin Umeyr -radıyallahü anh-, Uhud savaşında şehid edildi. O benden daha faziletli idi. Ama kefen olarak bir hırkadan başka bir şeyi yoktu. Onunla da başı örtülse ayakları, ayakları örtülse başı açık kalıyordu. Şimdi ise bize dünyâlık olarak her şey verildi. Doğrusu hayırlarımızın karşılığının dünyâda verilmiş olmasından korkuyorum. (Acaba kazandığımız ecirler âhiretten noksanlaştırılıp bu dünyâda mı veriliyor?!)"

Abdurrahman bin Avf -radıyallahü anh- bu sözlerinin ardından, mahzun bir şekilde sofrayı terk etti. (Buhârî, Cenâiz, 27)