İslami Eğitim

Kadına yönelik şiddet, cahiliye dönemi davranışı

İslami Eğitim/Kadına yönelik şiddet, cahiliye dönemi davranışı => Kadına yönelik şiddet, cahiliye dönemi davranışı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Türkiye'de kangren haline gelen kadına yönelik

Gönderen Konu: Kadına yönelik şiddet, cahiliye dönemi davranışı  (Okunma sayısı 2753 defa)

hizmetKAR

  • Süper Yönetici
  • Yeni Üye
  • *
  • İleti: 51
  • Rep Puanı: 0
  • www.gizemliyazar.com
Kadına yönelik şiddet, cahiliye dönemi davranışı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Türkiye'de kangren haline gelen kadına yönelik şiddetle ilgili önemli bilgiler verdi. Buna göre yıl sonunda ihtiyaç duyulup da kadın konukevi olmayan il kalmayacak. 14 ilde şiddet vakalarına süratle müdahale edecek izleme merkezleri kurulacak. Şikâyet olmadan da şiddeti tespit edecek bir modele geçilecek.

Kabinenin tek kadın bakanı Fatma Şahin, kadına yönelik şiddetle ilgili Zaman'a önemli açıklamalar yaptı. Ağrı'da kocası ile onun ailesi tarafından sürekli dayak ve işkence gördüğü için aklî dengesini kaybeden Melek'i hatırlatan Şahin, "21. yüzyılda cahiliye dönemi gibi. Şiddet o dönemin davranışı. Yapılacak her şeyi yapacağız ama önemli olan saygı ve sevgi gibi temel insanî değerlerin kaybedilmemesidir." dedi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı, kadına şiddetin 'iç güvenlik meselesi' olduğunu belirterek, buna karşı topyekün mücadelede tüm imkânların seferber edileceğini vurguladı. Şikâyet olmadan da şiddeti tespit edecek bir modele geçileceğini açıkladı. Çözüm için 14 ilde şiddet izleme merkezleri kurulacak, yıl sonunda ihtiyaç duyulup da kadın konukevi olmayan il kalmayacak.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Meclis'ten çıkan kanunla ilgili yönetmeliğin kurumların görüşüne sunulduğunu, en kısa zamanda son şeklini alacağını belirtti. Son 10 ayda 20 kadın konukevinin açıldığını, yıl sonunda ihtiyaç duyulup da konukevi olmayan il kalmayacağını söyledi. Nüfusu 50 bini aşan yerlerde belediye ve sivil toplum kuruluşlarının da konukevi açabileceği müjdesini verdi.

Kurumlar arası koordinasyon sıkıntısını çözecek ve her vakayı kendi özelinde takip edecek çok önemli bir sistem de bakanlığın gündeminde. Şahin'in verdiği bilgiye göre 14 ilde şiddet izleme merkezleri kurulacak. Pilot uygulama için Ankara-Altındağ seçildi. Bütün vakalarla ilgili bilgiler bu merkezlerde toplanacak, olaylara anında müdahale edilecek. Takip, gazete manşetlerinden değil, Adalet Bakanlığı-UYAP üzerinden olacak. Merkezde İçişleri, Sağlık, Adalet ve Eğitim gibi bakanlıkların temsilcileri bulunacak. Şiddetle mücadele konusunda uzmanlaşmış öğretmenler, üniversite hocaları, hemşire ve polisler görev yapacak. Şiddet gören bireyin nerede kalacağına ve koruma altına alınmasına uzmanlar karar verecek. Böylece, mücadele sağlam bir altyapıya kavuşacak.

Şiddetle mücadele uygulamalarında, mağdurun ilgili merkeze başvurması bekleniyor, başvurma aşamaları ise zorluklar içeriyor. Bakan Şahin, aile destek uzmanları projesiyle başvuru odaklı değil, arz odaklı çalışan bir modele geçileceğini aktardı. Kırıkkale ve Karabük'teki pilot uygulama sonuçlarına ilişkin bilgileri de paylaştı: "5 bin aile incelendi. 102 tane resmi nikâhı olmayan çift, 17 ailede şiddet tespit edildi. Bu ailelerin ihtiyaç analizlerini yapıyoruz. Sorunu var, ne yapacağını bilmiyor. Bu şekildeki ailelere destek oluyoruz. Koruyucu ve önleyici tedbirler alınıyor. Mağdur 'size ihtiyacım kalmadı' diyene kadar takip ediliyor. Tüm sistemi, şikâyet beklemeden tedbir almaya göre ayarlıyoruz."

Sevgi kaybolursa, şiddet önlenemez

Fatma Şahin, akla gelen bütün tedbirlerin alınacağını belirtirken bir gerçeğin de altını çizdi. "Şu aleti taktık, bu altyapıyı kurduk, şu yasayı çıkardık, artık hiç şiddet olmayacak diyemeyiz. Daha da önemlisi şefkat, hoşgörü, sevgi, saygı, birbirimizi insan olarak sevmek gibi temel değerlerin kaybedilmemesidir. Manevi değerleri kadınımıza, erkeğimize, çocuğumuza vermek çok önemli. Şiddet uygulamadan sorunları çözmek, birbirimizi anlamak, birbirimize merhamet göstermek gerekiyor. Bunlar atbaşı gitmezse dünyanın en iyi modelini de koysanız başarıya ulaşmazsınız."

Şahin, evindeki hapis hayatından kurtarılan ancak hayatını kaybeden Ağrılı Melek Karaaslan'ın dramını bu tespitler ışığında değerlendirdi. Bizzat gittiği Ağrı'daki gözlemlerini içi burkularak anlattı: "Çok acı bir şey, 21. yüzyılda cahiliye dönemi gibi. Ha kız çocuğunu canlı bir şekilde toprağa gömmüşsün ha bu şekilde ölüme terk etmişsin. Bu cehalet en büyük savaşımız. 'Artık iyileşmeyecek, ölmesini bekleyelim' pozisyonu var. Sosyolojik, psikolojik araştırmaya konu bir olay."

Eğitim önemli ama...

Fatma Şahin, şiddetle mücadelenin eğitimle azalacağını ancak bunun da yeterli olmayacağını şu sözlerle anlattı: "Bu vakalar kesinlikle eğitimle azalıyor ama eğitimden ne anladığımıza bağlı. Matematik ve coğrafyada iyi, akademik başarıları da var, kaymakam olmak için 50 sınavı geçiyor. Ama alınan eğitimi bir davranış moduna dönüştürmediysen bu eksiklik. Eksiklik yarın ev hayatında devam ediyor. Aileyi parçalamamak lazım ama artık birbiri ile anlaşamayacak durumda ise o süreci yönetmek gerekiyor. O yapılmıyor veya hukuki olarak boşanmış ama hala evlilik kafada devam ediyor. Beyinle ilgili bir durum var ve tedavi gerekiyor."

Terör, en çok kadını vuruyor

Bakan Şahin, Ramazan'da Doğu ve Güneydoğu illerini gezdi. İzlenimlerini şöyle aktardı: "Şartlı nakit transferinde, kadına verme, kız çocuğuna daha çok verme, kadının öz güvenini geliştirmiş durumda. Evinden çıkartılmayan, yok sayılan kadın, devletin kendisine verdiği desteği alıyor. Aile onun üzerinden geliştiriliyor. İnsanlar tanımadığının düşmanı. Oturduğunuz zamanki bakışla konuşup kalkıştaki bakış aynı değildi. Bölgede kadın ve gençlere yönelik sosyal politika merkezi oluşturuyoruz. Terör örgütü kadın ve çocuğu kötü emelleri için kullanmak için farklı metotlar kullanıyor. Terör en çok kadını vuruyor."

zaman