İslami Eğitim Platformu

Haydi huzura, haydi miraca, haydi kurtuluşa‏

İslami Eğitim Platformu/Haydi huzura, haydi miraca, haydi kurtuluşa‏ => Okunan ezan; "Allah en büyüktür, Şahadet ederim ki Allah'tan başka ilah yoktur, şehadet ederim ki Muhammed O'nun resulüdür, Haydi namaza,

Gönderen Konu: Haydi huzura, haydi miraca, haydi kurtuluşa‏  (Okunma sayısı 1310 defa)

NesLiNuR

  • Bayan Moderator
  • Onursal Üye
  • *
  • İleti: 3138
  • Rep Puanı: 110
    • www.gizemliyazar.com
: Nisan 27, 2009, 07:57:24 ÖS


Okunan ezan; "Allah en büyüktür, Şahadet ederim ki Allah'tan başka ilah yoktur, şehadet ederim ki Muhammed O'nun resulüdür, Haydi namaza, haydi kurtuluşa, Allah en büyüktür, O'ndan başka ilah yoktur." diye günde 5 defa gerçeği tekrarlayıp Allah'a davet ediyor.

 

Onu ne zamandır böyle dinlememiştim. Hani insan çabuk alışır ya ve alıştığının kıymetini de bilemez hale gelir ya... Ya da sıradanlaştırır ya bazı nimetler; sanki öyle bir hal çökmüş üzerime de "sadece giren namaz vaktini haber veriyormuş" gibi bir dinleyişle dinlermişim ne zamandır.

 

Gün içinde birçok seçimler arasında gidip geliriz. Onu mu yapsam, bunu mu? Hangi duygum hakim olsa bugün davranışlarıma? Yine sıradanlaşmış birçok kalıpla, düşünmeden davranır, konuşur birşekilde bir günü daha geçirmiş oluruz. Zaman zaten dur desek de durmuyor, bizi dinlemiyor. Bizim onu değerlendirip değerlendiremediğimize bakmıyor. "Sadece bir defacık yaşanacak anlar"dan ibaret zamanı, günde beş defa bölüp gerçeği haykıran, hatırlatan bu sesle okumak ve değerlendirmek ne güzel olur ve huzur dolu, bereketli anlar yumağı olmaz mı? Yeter ki kalıplardan sıyrılıp, yüreğimizle dinleyebilsek:

 

"O kadar üzülme, düşünme: Allah'tan büyük hiçbir şey yok ve O'ndan başka ilah da yok. Herşey O'nun, herşeyin tek sahibi O, ne üzül, ne şımar, dönüp dolanıp O'nun huzurunda toplanacaksınız. Hani senin masal gibi dinlediğin Muhammed (Aleyhisselatu Wesselam) varya; O, Allah'ın Resulü, yani elçisi. Hani hep bir yolgösterici ararsın ya, işte aradığın o.

 

Haydi şimdi namaza, kurtuluşa gel. Rabbinin huzurunda saygı duruşu yap, eğil, secde et; sun O'na kulluğunu. O'na sığın, O'ndan iste, O'ndan âlâ dost, O'ndan âlâ kurtarıcı bulamazsın. Bak! Seni huzuruna davet ediyor. Miraca çıkmak ve  dünyanın ağırlığından sıyrılıp huzura ermek istemez misin?

 

Geldiğin kapıya yüzünü dönüp, yine O'na döneceğin bilinciyle, hatalarına tevbe edip kalbini temizlemek ve bundan sonraki hayatında, namazla, Allah'la yaşayıp, yüzü ak dönmek için O'ndan güç-kuvvet istemeye var mısın?

 

Haydi huzura, haydi miraca, haydi kurtuluşa. Unutma en büyük Allah'tır ve O'ndan başka ilah yoktur. Allah'tan başka hiç kimseden, hiçbir şeyden korkmana gerek yok."demiyor mu ezanlar bize?