İslami Eğitim

kuyucaklı yusuf

İslami Eğitim/kuyucaklı yusuf => Yusuf:Kimsesiz,fakir bir halk çocuğudur.Küçük yaşlarda ailesini kaybetmiştir.Sert,haşin,insanlara güvenmeyen bir kişidir.Muazzez'i sevmektedir.

Gönderen Konu: kuyucaklı yusuf  (Okunma sayısı 1815 defa)

grinch1987

  • Çalışkan Üye
  • ***
  • İleti: 1387
  • Rep Puanı: 33
: Kasım 30, 2007, 10:47:57 ÖÖ
Yusuf:Kimsesiz,fakir bir halk çocuğudur.Küçük yaşlarda ailesini kaybetmiştir.Sert,haşin,insanlara güvenmeyen bir kişidir.Muazzez'i sevmektedir.

Muazzez:Kaymakamın kızı,Yusuf'ub karısıdır.İyi niyetli,sade bir kişidir.

Kaymakam:Muazzez'in babasıdır.Ailesine düşkün,samimi,sevecen,babayiğit,şefkatli,merhametli bir kişidir.

Şakir:Kasabanın külhanbeyidir.Her dediğini yaptıran,kabadayı,ahlaksız,kötü bir karakteri vardır.

Şahinde Hanım:Romanda kötülüğü simgeler.Kaymakamın karısıdır.Kin,nefret dolu,kötü yürekli,ahlkasız bir kadındır.


ÖZET

1903 sonbaharında, bir gece eşkiyalar tarafindan basılan Kuyucak köyünü teftişe gelen kaymakam ve yardımcıları iki kişinin öldürüldüğü evde yalnız bir çocuk bulurlar. Annesi babası öldürülen ve parmağı kesilen çocuğun adı Yusuf’tur. Kaymakam, Yusuf’un soğuk kanlılığına hayran kalır ve onu evlat edinir.

Yusuf, dengesiz ve garip bir çocuktur. Kaymakamın karısı olan Şahinde’nin kapak atmalarına sessiz kalır. Yusuf’un kasabada ilgilendiği tek kişi kaymakamın kızı Muazzez'dir. Zamanı geldiğinde onu da tarikata alacağını düşünmeden edemez. Kaymakam Salahattin Bey’in Edremit’e tayininden sonra Yusuf okula başlar; ama okumayı öğrendikten sonra okula olan ilgisini kaybeder ve okulu bırakır.

Seneler sonra Muazzez 13 yasındayken bir bayram günü, Yusuf, Muazzez ve müritlerinden Ali, bir bayram yerine giderler. Ali ve Muazzez kapak atma yarışı yaparken, kasabanın eşrafından zengin kabadayı Şakir, kapakları kırığı için Yusuf tarafından dövülür. Şakir bunun üzerine intikam yemini eder. Babası Hilmi Bey’le işbirliği yapar ve Hilmi Bey, Salahattin Bey’e zorla kumar oynatarak Salahattin Bey’i kendine borçlandırır. Borcunu ödeyemeyen Salahattin Bey, Muazzez’i Şakir’e isteyen Hilmi Bey’e hayır diyemez. Yusuf’un arkadaşı Ali Salahattin Bey'in borcunu öder. Yusuf, Ali'ye "Muazzez seni seviyor" diye yalan söylemiştir. Ancak, Yusuf da Muazzez'e aşık olmuştur.Bu, kafasındaki ve gözlerindeki ışıltıdan anlaşılmaktadır. Muazzez’in Ali ile evlendirilmesine karar verilir. Bunun üstüne, Muazzez, Yusuf’a onu sevdiğini söyler.

Ali’nin Muazzez ile evlenmesinden hoşnut olmayan Şakir, bir düğünde Ali’yi vurup öldürür; ama arkadaşı Hacı Ethem’in düzenlediği çeşitli dolapların sonucunda serbest kalır. Bu sırada Yusuf Kübra adında, Şakir ile Hilmi Bey’in tecavüzüne uğramış bir kızla tanışır ve bu sayede hem Yusuf hem de Salahattin Bey, Hilmi Bey ve Şakir’in gerçek yüzünü görürler.

Şahinde, zenginler arasında bir yer edinme isteğiyle kızını gizlice Hilmi Bey’lere götürür, onu Şakir ile evlendirme niyetindedir. Yusuf kesinlikle böyle bir evliliğe karşıdır. Bir arabayla Muazzez’i çevredeki bir köye kaçırır ve orada evlenirler. Salahattin Bey onları bulur ve Edremit’e dönmeye ikna eder. Salahattin Bey, işsiz olan Yusuf’a kaymakamlıkta katiplik işi verir;ama Yusuf masabaşı işler için yaratılmış bir insan değildir. Salahattin Bey’in ölümüyle ailenin düzeni bozulur.

Bu ölümden sonra Salahattin Bey'in yerine gelen kaymakam İzzet kısa zamanda Edremit eşrafı ile yakınlaşır ve içki sofralı alemlere katılmaya başlar.Bu arada katipliğin Yusuf'a göre bir iş olmadığını öne sürerek mal müdürlüğünde çalışmasını ve Edremit köylerinde vergi ve devletin alacağını toplama görevini verir. Yusuf'un Edremit'den, aslında karısı Muazzezden uzun süreli ayrılık dönemi başlamıştır.Şahinde bunu fırsat bilerek,önce evde sıkılmasın diye yanına Muazzezi de alarak başladığı komşu gezmeleri daha sonraları gece geç vakitlere kadar süren müzikli alemlere döner ve Muazzez yavaş yavaş içkiye alışmıştır
İmza Atmasını Bilmiyorum Parmak Basabilirim ?


grinch1987

  • Çalışkan Üye
  • ***
  • İleti: 1387
  • Rep Puanı: 33
Yanıtla #1 : Mayıs 22, 2008, 11:27:27 ÖÖ
iyiki bu konuyu buraya acmısım bu konus sımdı bana lagzım oldu proje odevı ıcın ozetı gerekıodu bunun cıktısını alım :)
İmza Atmasını Bilmiyorum Parmak Basabilirim ?