İslami Eğitim Platformu

BİR “VAV” USTASI

İslami Eğitim Platformu/BİR “VAV” USTASI => BİR “VAV” USTASI Hafız Osman’ın kendi ismiyle anılan hat çalışmaları, kendisi hayatta iken çok büyük teveccühe mazhar olmuş ve bedestende

Gönderen Konu: BİR “VAV” USTASI  (Okunma sayısı 964 defa)

mavi

• Onursal Üye
  • Rep Puanı: 50
  • Eylülde gel demiştim
: Kasım 23, 2008, 10:20:45 ÖS

BİR “VAV” USTASI Hafız Osman’ın kendi ismiyle anılan hat çalışmaları, kendisi hayatta iken çok büyük teveccühe mazhar olmuş ve bedestende yapılan arttırmalı satışlarda, o günün rekorlarını kırmıştır.

Rivayet ederler ki, bu büyük hattatımız, bir gün dolmuş türü kayıkla Beşiktaş’tan Üsküdar’a geçiyormuş. Kayık Üsküdar iskelesine yanaşınca, müşteriler para çıkarıp vermeye başlamışlar. Hafız Osman, üstünü başını yoklamış ve paraları evde unuttuğunu anlayınca kayıkçıya dönüp:

— Hemşerim, paralarımı evde unutmuşum ama istersen sana bir vav çekeyim helalleşelim demiş. Kayıkçı homurdanıp “ ben senin vav’ını ne yapayım? Gibilerinden bir sürü laf etmesine rağmen sonunda kaderine razı olup, Hafız Osman’ın bir çırpıda yazıverdiği vav’ı atmış iç cebinin bir köşesine.

Günün birinde kayıkçının yolu bedesten’e düşmüş. Bakmış ki parça-purçuk kağıtlar üzerindeki hat çalışmalarını mezat edip dururlar. Hatırlayıp cebinden yazıyı çıkartmış ve tellala uzatmış. Tellal:

— Bir Hafız Osman vav’ı deyince ortalıkta bir telaş başlamış ve herkes fiyat arttırmada birbiriyle yarışıp kayıkçıyı ihya edecek bir miktara ulaşmış.Aradan aylar geçmiş ve kayıkçı yine Hafız Osman’ı Üsküdar’a geçirirken, onun uzattığı parayı kabul etmeyerek:

— Para almayayım hocam, sen bana bir vav daha çekiver demiş.Hafız Osman gülerek:— Evlat, o vav’lar her zaman yazılmaz sen dua et de, para kesemi yine evde unutayım.

ALLAH hafız osmandan razı olsun

NesLiNuR

• Bayan Moderator
  • Onursal Üye
  • *
  • Rep Puanı: 110
    • www.gizemliyazar.com
Yanıtla #1 : Kasım 23, 2008, 10:27:26 ÖS
amin senden de mavicim
'vav' bizim olmamız gereken hali simgeler